Liečiteľstvo
10 tipov ako sa správne stravovať
1. Nerafinované uhľohydráty (cestoviny, ovsené vločky, nelúpaná ryža, celozrnný chlieb) sú bohaté na vlákninu a živiny. Majú výraznú chuť a lepšie zasýtia.
2. Zdravé prsia vám pomôžu udržať brokolica, kapusta, kel a ružičkový kel. Zbavujú telo aj prebytočného estrogénu, ktorý môže vplývať na vznik rakoviny prsníka.
3. Pite najmä povzbudzujúce šťavy – z červeného grepu, paradajok, mrkvy, jablka, ďumbieru, zeleru, červenej repy, černíc.
4. Zdravé kĺby vám pomôže udržať pupalkový olej s účinnou zložkou omega-6 mastné kyseliny. Užívajte jeden gram oleja trikrát denne.
5. V boji proti chorobám zaberie selén. V kombinácii s vitamínom E má antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
6. Doplňte si energiu aminokyselinou L-karnitín. Podľa výskumov užívanie do 1 gramu denne dodá organizmu oveľa viac energie, vytrvalosti a zlepšuje pamäť.
7. Mozgovú činnosť podporí ginko dvojlaločné, ktoré zlepšuje prietok krvi do mozgu. 120 mg denne zmierni depresie, pocity úzkosti, zlepší pamäť.
8. Chráňte si zrak pomocou prírodných farbív luteín a zeaxantín, ktoré pôsobia podobne ako slnečné okuliare. Ochraňujú tiež žltú škvrnu.
9. Podporte srdce koenzýmom Q10 – zlepšuje kondíciu, podporuje činnosť svalov, chráni pred vznikom rakoviny. Denne berte 50 mg.
10. Odhaľte skryté cukry. Obmedzte výrobky, ktoré obsahujú fruktózu, sacharózu, kukuričný sirup, glukózu, dextrózu.
I.Domáce produkty:
CESNAK A PETRŽLEN
Kombinácia výťažku z účinnejších kanadských odrôd cesnaku a petržlenu.
Nezanecháva obvyklý zápach po cesnaku.
Hlavné účinky cesnaku:
- Ničí baktérie a huby (plesne a kvasinky). Má antibakteriálny a antifungicídny účinok. používa sa pri liečení bronchitídy, angíny, a ďalšie choroby horných ciest dýchacích, chrípky.
- Znižuje hladinu škodlivého cholesterolu. V tejto funkcii môže smelo súťažiť aj s tak účinným prípravkom ako je LKVB6. Je to teda výborná prevencia proti angíne pectoris, infarktu a mozgovým príhodám. Cesnak bráni sklerotickým zmenám tak, že nedovoľuje ukladanie vápnika a cholesterolu na stenách ciev.
- Znižuje vysoký krvný tlak a rozširuje cievy, čím napomáha pri ťažkostiach v mozgu, očiach a nohách. Tíši bolesti hlavy a napravuje myslenie i pamäť.
- Priaznivo pôsobí pri cukrovke. Napomáha vylučovaniu prebytku cukru z krvi a v niektorých prípadoch môže dokonca znížiť spotrebu inzulínu.
- Účinkuje proti cudzopasníkom (hlísty, pásomnice, škrkavky, ...) a napravuje črevnú flóru. Potláča tiež napr. veľmi rozšírenú kandidózu. Pôsobí proti disbióze v črevách.
- Podporuje pečeňové funkcie a vylučovanie žlče. Výrazne posilňuje trávenie a zabraňuje tak vzniku celého radu problémov.
- Spomaľuje proces starnutia.
- Môže pacifikovať karcinogény (obsahuje selén a germánium, čo sú dva prvky s významnými antioxidačnými účinkami) a tak predchádzať rakovine.
Hlavné účinky petržlenu:
- Neobyčajne priaznivo ovplyvňuje ľadviny a močové cesty. Používa sa pri ľadvinových i močových kameňoch, ľadvinových kolikách, zápaloch ľadvín, močových ciest a prostaty.
- Priaznivo pôsobí pri menštruačných problémoch.
- Povzbudzuje činnosť čriev a trávenia.
- Obsahuje rýchle a dobre stráviteľné stopové prvky a minerály, napr. železo, horčík, meď, draslík.
Vynikajúce dezinfekčné a baktériostatické účinky cesnaku sa využívali v priebehu druhej svetovej vojny na liečbu infikovaných rán. U niektorých rán, ktoré boli zachvátené sneťou, cesnak efektívne zastavil jej postup a gangréna sa oddialila.
V roku 1965, pri veľkej epidémii, ktorá zachvátila Moskvu, tam bolo poslaných 500 ton cesnaku k potlačeniu šírenia nemoci. Preto sa cesnak nazýva aj "ruským penicilínom".
V Japonsku a Číne sa cesnak používa na liečbu vysokého krvného tlaku po storočia. Japonské ministerstvo liekov a výživy dokonca oficiálne uznáva cesnak ako prostriedok na znižovanie tlaku. Mnoho syntetických liekov na znižovanie tlaku má celý rad vedľajších účinkov. Jedným z nich je mužská impotencia.
KLÍČKOVÝ OLEJ s vitamínmi A,C,E
Hlavné účinky:
- posilňuje nervový systém a schopnosť koncentrácie
- je účinný antioxidant, chráni bunky pred voľnými radikálmi, spomaľuje tvorbu vrások, obmedzuje vznik rakoviny
- všestranne predlžuje mladosť
- výrazne zvyšuje fyzickú výkonnosť a vytrvalosť, bez toho aby odčerpával "železné rezervy" organizmu tak ako to robia povzbudzujúce prípravky na báze kofeínu alebo guarany
- uľahčuje chudnutie, pomáha spaľovať nasýtené tuky
- zvyšuje odolnosť proti stresu
- tlmí strach a otupenosť
- pomáha pri nemociach nervovosvalového pôvodu (epilepsii, skleróze multiplex, slabostiach svalov, mozgovej obrne a pod.)
- podieľa sa na znižovaní nebezpečnej hladiny cholesterolu a vysokého krvného tlaku
- upravuje srdečný rytmus
- uľavuje pri zápalových bolestiach kĺbov
- obmedzuje tvorbu zrazenín na stenách artérií, môže takto zabrániť srdcovému infarktu alebo mozgovej mŕtvici
- znižuje riziko potratu a nedonosenia dieťaťa
- vylepšuje stav vlasov a pleti
Octacosanol nachádzajúci sa v klíčkovom oleji braní nekontrolovanej tvorbe trombocytmi produkovaných tromboxanov, ktoré majú na starosti zrážanie krvi. Tieto tromboxany, mimo toho, že sú tvorené na základe telesnej potreby, môžu tiež vznikať vo veľkom množstve v dôsledku oxidačnej aktivity voľných radikálov.
Každý, kto je vystavený psychickému alebo fyzickému stresu môže mať z klíčkového oleja úžitok. Stres nie je len dôsledok veľkej fyzickej záťaže. Pulz človeka, ktorý napr. hrá neľahkú šachovú hru, dosahuje rovnakých hodnôt, ako u človeka bežiaceho pretek na jednu míľu. Mentálny stres môže byť dokonca škodlivejší, než fyzické zaťaženie, pretože nedochádza k zvýšenému príjmu kyslíka.
KYSLÁ KAPUSTA
- bohatý zdroj živín
Je bohatá najmä na beta-karotén (provitamín A) a vitamín C. Obsahuje aj významné množstvo vitamínu B, E a K. Má hojnosť minerálnych látok, najmä pre nás veľmi nedostatkový draslík, ale aj vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík, ako aj stopové prvky, z ktorých najdôležitejšia je síra. Bohaté sú aj na fytochemikálie s protirakovinovými a antibiotickými účinkami, životodárne enzýmy, aminokyseliny obsahujúce síru a horčičný olej.
Hlavné účinky:
• Vitamínu C je v kyslej kapuste vyšší než v čerstvej, čo je dôsledok činnosti baktérií mliečneho kvasenia. Už 200 g kyslej kapusty pokryje dennú potrebu vitamínu C. Obsahuje tiež kyselinu listovú - vitamín B9, ktorá zúžitkovanie vitamínu C synergicky podporuje.
• Je bohatá na vitamín K. V 100 g sa nachádza až dvojnásobok odporúčanej dennej dávky. Napomáha hojeniu rán a zlepšuje zrážanlivosť krvi.
• Pri kvasení vzniká i veľké množstvo cholínu (vitamín skupiny B), ktorý sa podieľa na látkovej výmene tukov, znižuje hladinu krvného tuku.
S takým rozmanitým a vedecky zaujímavým zložením ponúka kapusta aj pestré medicínske využitie, z ktorých mnohé boli už dávno známe v ľudovom liečiteľstve.
Kapusta organizmus detoxikuje
Najcennejšou zložkou kyslej kapusty je kyselina mliečna. Spolu s vitamínmi skupiny B obnovujú poškodenú črevnú sliznicu. Šťava z kyslej kapusty má priaznivé účinky na črevnú mikroflóru. Obsahuje probiotické baktérie mliečneho kvasenia, ktoré zabraňujú množeniu škodlivých a hnilobných mikroorganizmov. Aktivuje tiež funkciu čriev a vylučovanie toxických látok. Podporuje i látkovú výmenu a má odvodňujúci účinok, čím umožňuje rýchle odstraňovanie odpadových látok z tela. Pre zdravie konzumenta kapusty je nezanedbateľný aj jej vysoký obsah celulózovej vlákniny, ktorá zlepšuje priechodnosť čriev, podporuje pravidelné vyprázdňovanie, a tak zabraňuje zápche. Je veľmi osožná aj pri chronickej zápche a divertikulóze. 1 dl čerstvej šťavy z kapusty 3 až 4-krát denne sa môže využiť ako doplnok pri liečbe podráždeného alebo zapáleného hrubého čreva, bakteriálneho kvasenia, či pri inej nerovnováhe v celom tráviacom trakte.
Kyselina mliečna pomáha tiež priamo pri trávení v žalúdku tým, že kompenzuje nedostatok tvorby kyseliny soľnej. Na druhej strane nepasterizovaná kyslá kapusta je bohatá na živé enzýmy pôsobiace rovnako ako enzýmy pankreasu, ktoré pomáhajú pri trávení. Preto denná konzumácia kyslej kapusty je veľmi účinná pomoc u tých, ktorí majú zníženú činnosť pankreasu, napríklad pri udržiavaní hladiny cukru u diabetikov.
Baktérie mliečneho kvasenia mimoriadne priaznivo vplývajú na činnosť žlčníka - znižujú tým hladinu cholesterolu v krvi.
Pôsobí tiež proti depresiám tým, že obsahuje vitamín B9 a B12, ktoré sú potrebné pre normálnu činnosť nervovej sústavy. Kvasená kapusta obsahuje tiež acetylcholín , ktorý napomáha prenosu nervových vzruchov a upokojuje vegetatívny nervový systém. Známa je trojmesačná kapustová kúra proti depresiám.
Pomôže proti rakovine - účinne chráni pred vznikom rakoviny pečene, pľúc, hrubého čreva a prsníkov. Vedeli ste to? Účinné látky zabraňujúce nádorovému bujneniu vznikajú v procese kvasenia kapusty, kedy vznikajú takzvané izotiokyanáty, látky, ktoré majú silne protirakovinové účinky.
Toto je len niekoľko príkladov. Existuje celý rad ďalších príčin. Preto si pravidelne, najmä v zime, zaraďte moju favorizovanú potravinu do vašej diéty.
POZOR! Sterilizáciou, varením, dusením či pečením sa vzácne látky ničia, preto by sme mali jesť čo najviac kapusty v surovom stave ako súčasť šalátov.
Keďže obsahuje veľké množstvo vitamínu K, nevhodná je pre tých, ktorí trpia na zvýšenú zrážanlivosť krvi (hrozí vznik trombózy).
Vplyv konzumácie kvasenej kyslej kapusty na zdravie človeka v kocke:
• zvyšuje odolnosť proti stresom
• podporuje mentálnu sviežosť a príjemnú náladu
• pozitívne pôsobí na činnosť všetkých svalov, vrátane črevných svalov či srdcového svalu
• posilňuje imunitný systém
• má omladzujúce účinky
• pomáha pri tvorbe červených krviniek
• účinne pôsobí proti reumatoidnej artritíde
• pomáha pri detoxikácii organizmu
• znižuje hladinu cukru v krvi
• chráni pred vznikom rakoviny
• šťava z kapusty lieči žalúdočné a dvanástnikové vredy
Poznámka: Tým, ktorí dlhodobo trpia na chronickú zápchu odporúčame počas detoxikačnej kúry Colonix programom aspoň raz za deň konzumovať 100 – 150 g surovej kyslej kapusty a vypiť 2 dl kapustovej šťavy.
- Brokolica
Hlavné účinky:
Aktivizuje látkovú výmenu, zlepšuje prácu srdca, svalov a nervov. Znižuje riziko vzniku rakoviny. Má vysoký obsah antioxidačného betakaroténu a vitamínov C a E. Je bohatým zdrojom kyseliny listpvej a železa.
Množstvo :
- Jedzte raz týždenne 20 dag povarenej brokolice s cesnakom. Asi 1-3 dávky brokolice po 170 g týždenne môžu výrazne znížiť riziko rakoviny. Brokolica znižuje vstrebávanie jódu, preto ľudia , ktorí jedia brokolicu viac ako 2-3 týždenne, by mali konzzumovať potraviny s vyšším obsahom jódu.
Cibuľa
Hlavné účinky:
Allicín zmenšuje riziko artériosklerózy a trombózy a posilňuje imunytný systém. Étericke oleje brzdia zápalové procesy a uvoľňujú hlien. Iba červené a žlté odrody obsahuju zlúčeniny, ktoré zmenšujú riziko vzniku nádorových ochorení a majú protizápalové účinky. Švajčiarski výskumníci zistili, že je výbornou prevenciou proti osteoporóze. Obsahuje veľa zinku potrebného na stavbu kodstí, vitamíny B,C, A i E.
Množstvo : čím viac tým lepšie. Odporúča sa jesť surová. Musí sa jesť len čerstvá, pretože po rozkrojení sa po 24 hodinách sa stáva toxickou. Výskumy odporúčajú zjesť denne 60 g.
Prostriedok proti zachrípnutiu : cibuľu nasekáme a uvaríme s tromi polievkovými lyžicami medu na sirup. Úžívajte po lyžičkách.
Na všetky respiračné infekcie : pripravte šťavu z nasekanej surovej cibule, pokvapkajte ju medom a nechajte stáť cez noc. Užívajte každé 2 hodiny 1 kávovú lyžičku.
Opar pier : liečime tak, že na postihnuté miesto prikladame plátok surovej cibule.
Nádcha : predchádzame tak, že do nosa vkladáme tampóny namočené v cibulovej šťave.
Bolesti krku : zmierni zábal z jemne nasekanej cibuli.
Hnisajúce rany : potrieme oväz kašičkou z cibule a priložíme na postihnuté miesto.
Cvikla
Hlavné účinky:
Zmierňuje infekciu dýchacích ciest, reguluje krvný obeh, predchádza zápche, lieči ekzémy a posilňuje vlasy. Varená obsahuje rozpustné vlákniny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Je súčasť diet pri ochoreniach pečene a ateroskleróze.Obsahuje látky s protirakovinovými účinkami. Obsahuje vitamíny skupiny B, vzácne minerálne a lipotropne látky. Obsahuje jód, kobalt a odporúča sa pri odtučňovacích kúrach, ochorení pečene a oličiek. Je výživná, posilňuje organizmus a pomáha pri liečbe chrípky a prechaldnutia.
Množstvo :Pridávame ju do šalátov, jedávame nastrúhanú a šťavu vmasírujeme do vlasov. Šťava zmiešaná s medom sa užíva pri vysokom krvnom tlaku. Odporúčaná ročná spotreba je 3 kg. Pozor. Viac ako 100 ml šťavy môže vyvolať miernu nevoľnosť a závrate. Preto ju treba spočiatku miešať s mrkvovou šťavou.
Mrkva
Hlavné účinky:
znižuje cholesterol, predchádza zápche, pomáha pri kožných chorobách, nedokrvení a oslabení organizmu. Chráni zrak. Znižuje riziko rakoviny pľúc. Jednoducý spôsob ako znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Je vynikajúcou regeneračnou potravinou, ak sa človek cíti vyčerpaný alebo sa zotavuje. Mrkva je bohatá na vitamíny A, B a C, betakarotén, železo, vápnik, draslík a sodík.
Množstvo :Každý deň jedzte 2 mrkvy alebo vypite pohár čerstvej šťavy. Pôst s mrkvovou šťavou v priebehu 1 alebo 2 dni je veľkou detoxikačnou terapiou pečene. Viac vitamínu A - karotenu sa uvoľňuje pri spacovaní mrkvy než pri hryzení v surovom stave. Pri strúhaní to je 36%, pri tepelnej úprave až 60%, kým pri jedení celej surovej mrkvy len 5%. Ak si dávate čerstvú mrkvovú šťavu, vmiešajte do nej aj lyžičku panenského oleja, vďaka ktorému sa karotén v tele lepšie využije.
Paprika
Hlavné účinky:
Vitamín C neutralizuje voľne radikály a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Prírodná látka kapsaicín povzbudzuje činnosť zažívacieho traktu. Beta karotén posilňuje bunky, brźdí proces starnutia a chráni pred škodlivým vplyvom slnka na pokožku.
Množstvo :Pre vysoký obsah vitamínu C sa odporúča jesť ju preventívne pri prechladnutí. Jedna stredne veľká paprika pokryje dvoj až trojnásobok dennej potreby dospelého človeka. Vitamín C sa z papriky nevytráca ani ohrievaním ani pečením. Červená paprika obsahuje 9 x viac betakarotenu a 2 x viac vitamínu C ako zelená.
Petržlen
Hlavné účinky:
Petržlen je bohatý na vitamín C, provitamín A, železo, vápnik, draslík, fosfor, horčík, síru a kremeň. Vysoký obsah železa zabraňuje chudokrvnosti. Vitamín C posilňuje imutiný systém a povzbudzje chuť do jedla. Povzbudzuje činosť pečene a pomáha pri dne. Je užitočným zdrojom vápnika. Pomáha organizmu zbaviť sa nadmernej tekutiny. Neutralizuje škodliviny z cigaretového dymu.
Množstvo : 100 g obsahuje 170 mg vitamínu C. Odporúča sa používať ako korenina. Na zregenerovanie pokožky postačí sedem dní natierania čerstvou šťavou. Odvar zo semien uvoľňujé hladké svalstvo v celom tele a zmierňuje bolesti hlavy, migrény a podráždený žlčník. Žuvanie čerstvej petržlenovej vňate odstraňuje v dychu zápach po cibuli a cesnaku.
Pór
Hlavné účinky: Pôsobí proti nadúvaniu a pocitu plnosti, žlčovým kameňom a nechutenstvu. Obsahuje množstvo vitamínu E, karoténov, železa a surový obsahuje kyselinu listovú, vitamín C a B1. Tak ako cibuľa a cesnak, aj pór je mimoriadne antiseptický a pomáha chrániť srdce a artérie pred artériosklerózou a vysokým krvným tlakom.
Množstvo : Pórový odvar sa ľahko pripravuje a je vynikajúci na nahradenie úbytku minerálov počas nevoľnosti a pri hančke. Jednoducho povarte 8-10 pórov v 2-3 litroch vody cca 1-2 hodiny.
Pórový sirup je účinný prostriedok na pľucne infekcie. Uvarte niekoľko pórov vo vode, a keď zmäknú, extrahujte šťavu pretlačením cez gázu. Pridajte med a pravidelne užívajte.
Paradajky
Hlavné účinky: Povzbudzujú apetít a zažívanie a brzdia rast choroboplodných baktérií v črevnom trakte. Kálium znižuje krvný tlak. Okrem srdcovo-cievnych chorôb pomáha pri liečení rôznych porúch trávenia. Slúži ako odvodňovací prostriedok. Paradajky obsahujú antioxidanty, možstvo vítamínu E, vitamín C a betakarotén.
Množstvo : Jedzte ľubovolne. Aj paradajkový pretlak je bohatý na karotény a vitamín E. Jeden pohár pretlaku chráni pred rozličnými ochoreniami, najmä pred prechladnutím. Preventívne pijete 1 pohár paradajkovej šťavy 3x denne po dobu 3-4 týždňov.
Reďkovka
Hlavné účinky: Pomáha pri prevencii rakovinových ochorení. Éterické oleje poporuju tvorbu žlče a urýchľujú zažívací proces. Používa sa pri liečení ochorení žlčníka, žalúdka a priedušiek. Obsahuje vitamíny C a B.
Množstvo : Odporúča sa jesť surová. Odporúčaná dávka je 1 - 2 kg ročne.
Šalát
Hlavné účinky: Kyselina listová a vitamín B zlepšujú činnosť mozgu, pamäť, koncentráciu a spánok. Je tradičným prostriedkom na povzbudenie trávenia a činnosti pečene. Má upokojujúce účinky.
Množstvo : Denne zjedzte 150g s rajčiakmi a bylinkami. Ak chceme získať čo najviac živín, vyberáme šalát, ktorý má viac vonkajších zelených listov. Umyté, zabalené hlávky s roztrhanými listami rýchlo strácajú vitamín C a kyselinu listovú.
Špargľa
Hlavné účinky: výhonky sú bohaté na vitamín C a majú mimoriadne vysoký obsah vitamínu E, ktorý zlepšuje zrakovú ostrosť a potláčaju prejavy starnutia pokožka, problémy so srdcom, zvyšuje libido a účinne chráni bunky pred útokmi volných radikálov. Podzemná koreňová časť vyťahuje z pôdy množstvo účinných látok, predovšetkým provitamín A. Je bohatá na vitamíny skupiny B a obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej. Okrem toho obsahuje veľa draslíka a aj zínku. Špargla patrí k najlepším omladzovacím prostriedkom v prírode. Posilňuje imunytný systém a chráni pred zápalmi. Aktivuje tvorbu hormonov šťastia a pomáha pri poruchách spánku. O špargli sa zároveň hovorí, že upravuje vysoký krvný tlak, podporuje činnosť srdca a obličiek. A pomáha pri uvoľňovaní nervového napätia.
Množstvo : špargľa je ako stvorená pre rôzne diéty, lebo obsahuje veľmi málo kalórií (na 100 g iba 18 kalórií). Je tiež bohatá na vlákniny, ktoré majú blahodárny vplyv na črevá. Ak skonzumujete 250 g, pokryjete celodennú potrebu vitamínu C. Špargľovú sezónu by sme mali využiť na špargľovú kúru. Aktivizuje metabolizmus celého organizmu. Už po týždni (denne treba skonzumovať 200 g špargle) sa budeme cítiť svieži a vitálny.
Ako správne variť špargľu : najskôr odrežeme drevnatú spodnú časť a špargľu očistíme z vlákien (postupujeme vždy od hlavičky dole). Aby nesčernela, namočíme ju do studenej vody. Pred varením ju zviažeme (po 6-10 kusov) a postavíme do hrnca s osoleńou vodou s hlávkami hore. Stači keď budú vo vode len do polovice, krehké hlávky sa varia v pare. Varíme 10 - 15 minút.
Špenát
Hlavné účinky: Betakarotén a vitamín E zachytávajú voľné radikály. Kalium znižuje krvný tlak a magnézium pôsobí proti svalovým kŕčom. Môže ochrániť pred degeneráciou zraku. Je užitočným zdrojom železa. Okrem toho obsahuje vitamíny C, B1 a B2, jód, vápnik a kyselinu šťavelovú, ktorá viaže vápnik, takže pri väčšej spotrebe si treba dávať pozor, aby sa organizmus neochudobnil o tento minerál.
Množstvo : 200 g pokrýva polovicu dennej potreby kália. Mrazený špenát uchováva viac živín ako zvädnutý čerstvý. Konzervovaný špenát si udržiava podstatné množstvo živín okrem kyseliny listovej. Ľudia postihnutý dnou, alebo tí čo majú obličkové kamene, by sa mali špenátu vyhýbať pre jeho vysoký obsah oxalátov.
Ako správne variť špenát : dobre umyté, očistené lístky dáme do hrnca, ktorý sme uzavreli pokrievkou, a na miernom ohni minútu-dve "paríme". Netreba ho podlievať vodou, stačí mu vlhkosť, ktorá sa uvolní z lístkov. Uvarené listy pokrájame nahrubo.
Zázvor
Hlavné účinky: Je klasickým liečebným prostriedkom pri nádche, chrípke a kašli. Osviežujúci čaj pripravený z čerstvého koreňa pomáha vylučovať hlieny a posilňuje žalúdok. Horúci zázvorový čaj pomáha pri zimnici, obklady prinášajú úľavu pri zápale prínosových dutín, pri zápale priedušiek a pri iných pľúcnych ťažkostiach.
Množstvo : Vatový tampón namočený v zázvorovom odvare prináša úľavu pri bolestiach ucha. Priložený na pokožku zvyšuje prekrvenie, a tak zmierňuje bolesti spôsobené chrípkou.
Zeler
Hlavné účinky: Je to nie len známa zelenina, ale aj dôležitá liečivá rastlina. Používajú sa všetky časti vrátane semien. Vňať je bohatá na vitamíny a minerály. Je vhodná ako potravinový doplnok pre nemocných na cukrovku. Éterické oleje a sedanolid majú povzbudzujúci účinok na zažívacie orgány. Betakarotén neutralizuje voľné radikály. Kálium reguluje krvný tlak a krvný obeh. Ulahčuje zbaviť sa stresu. Vďaka bohatému obsahu draslíka upokojuje nervy a zlepšuje subjektývny stav. Vňaťový je lepší ako koreňový. Je vinikajúcou zložkou redukčnej diéty.
Množstvo : 150 g pokrýva štvrtinu dennej potreby kália. Najlepšie je ho jesť surový. Zelerové listy sa dajú dobre sušiť a dlho si uchovávajú svoju vôňu.
Zemiak
Hlavné účinky: Sú bohatým zdrojom vitamínu C a B a obohacujú telo draslíkom, magnéziom, fosforom a železom. Vyrovnajú sa diétnym potravinám aj počtom kalórií. Najviac sa v ľudovej medicíne využíva práve šťava zo surových zemiakov, tradične na tráviace ťažkosti, gastritídy, poruchy pečene a žlčové kamene. Surová zemiaková šťava utišuje zápaly a podporuje hojenie kožných infekcií a poranení. Plátky surového zemiaka sú vynikajúcim obkladom na opary a omrzliny, a keď ho dáme na spánky, pomôže na bolesti hlavy a migrénu.
Množstvo : 100 g zemiakov = 70 kalórií. Keď sa zemiak varí alebo pečie v šupke, zachováva si veľa zo svojej výživnej hodnoty a je i ľahko stráviteľný.
Žerucha
Hlavné účinky: Je bohatá na železo, vitamín C a meď. Pomáha pri chudokrvnosti, odstraňuje pocit únavy. Vynikajúco prečieťuje krv a zbavuje telo toxínov. Stimuluje činnosť pečene, pankreasu a žlčníka. Žuvanie surovej žeruchy posilňuje ďasná a pomáha zamedzovať ich krvácaniu. Pri vonkajšom použití vhodne pôsobí na nečistú pleť a hnisavé vriedky.
Množstvo :
Podľa ľudových liečiteľov by však denná dávka pre dospelú osobu nemala prekročiť jednu polievkovú lyžicu.
Kukurica
Hlavné účinky: Vysoký obsah mangánu pôsobi proti stresu, svalovým kŕčom a srdcovej arytmii. Železo pomáha proti chudokrvnosti.
Množstvo :Je bohatým zdrojom energie - je v nej veľa uhlohydrátov a bielkovín. 100 g pokrýva takmer polovicu dennej potreby železa
Fenikel
Hlavné účinky:
Obsahuje étericke oleje, vitamíny (C a E) a draslík. Podporuje trávenie a mé upokojujúci vplyv na nervovú sústavu. Fenikel je známy svojou schopnosťou uvolniť zastavené vetry a pomôcť pri plynatosti. Semená feniklu majú protispasmatický účinok, zmierňujú žalúdočné kŕče. Je bohatým zdrojom draslíka. Pre ľudí obľubujúcich typické západné jedlá môže zvýšený príjem draslíka vo fenikli pomôcť redukovať vysoký krvný tlak. Je dôležitou súčasťou detských čajov. Veľmi priaznivo pôsobí proti boleniu bruška u kojencov.
Množstvo :
- Stonky a listy jedzte v neobmedzenom množstve. 200 gramová varená porcia nahradí 20-30 % dennej potreby draslíka u dosspelého človeka. Odporúča sa maximálne jedná čajová lyžica semien feniklu denne. Neodporúča sa konzumovať semená počas tehotenstva.
- Čakanka
Hlavné účinky:
- Má vysoký obsah vitamínov A, C, B1 a B2 a z minerálnych látok obsahuje najmä draslík. V čakanke sa nachádzajú aj intybín, horčíny a inulín, preto je vhodná aj pre diabetikov.
Množstvo :
Používa sa predovšetkým na prípravu šalátov. Dá sa pripraviť aj dusenim a pridávať do jedál.
Cesnak
Hlavné účinky:
- Povzbudzuje imunitné bunky k rýchlejšiemu deleniu a väčšej aktivite. Má protibakteriálne účinky a po stáročia sa využíva ako liek proti nádche, pri zapálenom hrdle, kašli a dýchacích ťažkostiach. Napomáha vykašliavanie. Znižuje hladinu cholesterolu v krvy. Podporuje voľný prietok krvi. Znižuje vysoký krvný tlak. Znižuje hladinu cukru v krvi .Má vysoký obsah vitamínu A, B1, B2 a C.
Množstvo :
Aspoň jeden strúčik denne. Účinok 1-2 strúčikov cesnaku denne na zdravotný stav srdca je zjavný po niekoľkých týždňoch. Používa sa v kloktadlách a čajoch. Pri bolestiach kĺbov sa nanáša priamo na kožu. Vatový tampón napustený cesnakovým olejom a vložený do ucha je starý liek proti zápalu.
Na výrobu cesnakovej šťavy proti kašlu, nádche a bolavému hrdlu posekajte niekoľko strúčikov na tenké plátky, zalejte ich medom a nechajte stáť 2-3 hodiny. Vezmite vyextrahovanú šťavu a užívajte po lyžičkách po celý deň