Feng shuei
Feng shuei je staroveké čínske umenie a veda o tom ako žiť v súlade s prostredím, ako využiť pôsobenie priestoru a energií, ktoré sa v ňom šíria vo svoj prospech. Vypracovanie a realizácia projektu Feng Šuej Vášho bytu alebo domu pomôže vniesť do Vášho života harmóniu vo vzťahoch, rodine a v povolaní,podporí Váš blahobyt,bohatstvo, zdravie a slávu…
Preto harmonizovaním daného priestoru ( rozložením nábytku, farbami, kvetinami, dekoračnými predmetmi atď.) môžeme zlepšiť naše zdravie, finančnú stránku rodiny alebo firmy, naše vzťahy na pracovisku alebo rodine, zvýšiť pravdepodobnosť úspechu v zamestnaní alebo škole a zvýšiť svoje sebavedomie a duševnú pohodu. Naše vnútorné problémy, bloky, spôsoby reagovania a chovania, návyky a náš pohľad na každodenné situácie sa premietajú aj do priestoru okolo nás.
Využite profesionálne konzultácie priamo vo Vašom dome, byte alebo kancelárii :
Feng Shuei pre domy a byty
Zariadenie a zosúladenie prvkov v bytoch a domoch zlepšuje medziľudské vzťahy v rodine, zdravie a vytvára osobné a finančné zdokonalenia.
Feng Shuei pre biznis
Spoločnosti si aplikujú princípy Feng Shui v svojich priestoroch , aby získali pevné spoločenské miesto v dnešných rýchlo sa meniacich časoch
Feng Shuei záhrada
Skaly, stromy, rastlliny a vodné prvky vytvárajú šaty domu. Správne umiestnenie týchto prvkov dokáže vytvoriť priestor v rovnováhe a zharmonizovať Vašu záhradu a osobný život.
Aj naši predkovia boli kedysi s prírodou omnoho viac spriaznení a svedomito rešpektovali nepísané pravidlá spolužitia s ňou. Pozorne sledovali správanie zvierat, najmä psov, ktorí sa škodlivý geopatogénnym zónam vyhýbajú. Podobne ako psy, neznášajú tieto zóny ani lastovičky, bociany, myši či škrečky. Naopak geopatogénne zóny vyhľadávajú napríklad mačky či mravce.
Ako postupovať?
Naši predkovia preto už odpradávna využívali špeciálnu techniku, ktorou určovali, kde si ustelú a kde naopak nie. Do ešte nezariadeného domu poslali psa a čakali, kým sa niekde uloží. Tam, kde sa uložil potom umiestnili posteľ v smere v akom sa uložil pes. Potom do toho istého domu strčili mačku, aby vedeli, ktorým miestam sa majú pri zariaďovaní vyhýbať.
K určeniu geopatogénnych zón v záhrade vám zas postačí trochu pozornejšie sledovať prejavy prírody. Stačí ak sa pozriete, kde sa vo vašej záhrade darí takej žihľave či lopúchom a hneď zistíte, kam by ste vaše záhradné sedenie umiestňovať určite nemali. Naopak, tam kde rastie papraď či broskyne, tam sa budete dobre cítiť i vy.
Záhrada
Feng Shuei však nie je len o týchto piatich elementoch. Tu sú aj ďalšie užitočné rady, ktoré vdýchnu vašej záhrade nový život:
• Záhrada by mala mať podľa možnosti tvar kruhu alebo osemuholníka.
• Posnažte sa presvetliť všetky tmavé časti vašej záhrady.
• Svetlo na južnom okraji záhrady vám potom pomôže zlepšiť povesť.
• Ak máte rybník, mal by byť okrúhly.
• Ak na severozápadnej strane záhrady použijete zvuk, napríklad ševeliacu trávu či niečo, čo pri závane vetra vydáva zvuk, tak získate šancu nadobudnúť viac priateľov.
• Ak použijete veľa červenej farby posilníte prúdenie energie Chi.
• Ak máte pocit, že je vo vašom dome málo detí, môžu vám pomôcť jasné farby umiestnené kdesi na severovýchodnej strane záhrady.
• V každom prípade v záhrade zasaďte nejaké kvety alebo rastliny, ktoré sa budú vlniť a šumieť už pri tom najslabšom vánku.
• Prikladajte veľký dôraz na cestičku vedúcu z domu do záhrady. Je dobré ak tam vedie v jemnom oblúku, napomáha to totiž voľnému prúdeniu energie Chi smerom do domu.
• Cestičky a vchody do záhrady by mali byť v tvare podkovy, ktorý pomáha energii Chi zľahka vstupovať do záhrady a v prípade, že je oslabená tak ju koncentruje a nesmeruváva tam, kde je žiaduca.
• Stromy v záhrade by nemali byť vyššie ako dve tretiny výšky vášho domu.
• Pestujte čo najviac rôznofarebných rastlín a kvetov. Mali by prilákať pozitívnu energiu.
• Zasaďte si v záhrade bylinky, prinesú vám dobré zdravie, bohatstvo a dlhý život. A nielen vďaka ich fyzickým účinkom v nápojoch či vašej kuchyni.
• Dôležité je, aby bola vaša záhrada vždy čistá a upravená.
• Trávnik majte ostrihaný, okraje čisté, odtoky nezanesené. Ak by ste si na to nedali pozor, mohlo by to podľa Feng Shuei negatívne ovplyvniť vašu finančnú situáciu.
• Pokúste sa umiestniť smetné koše kamsi mimo dohľad a sedenie umiestnite čo najďalej odtiaľ.
Feng shuei pre vašu predsieň
Predsieň alebo v ideálnom prípade vstupná hala je akousi bránou do vášho životného priestoru. Určuje koľko energie čchi prichádza dovnútra a jej prúdenie do ďalších miestností.
Vchod do vášho obytného priestoru je vo Feng shuei považovaný za ten najdôležitejší aspekt. Aspoň toto by ste mali mať správne alebo sa aspoň snažiť pomocou Feng shuei trikov, aby to správne bolo. Takže, prekročte prah a venujte pozornosť svojej predsieni.
Je to čistý, priestorný, uprataný, presvetlený priestor, ktorý k vám domov vábi energiu? Alebo je to temná vecami preplnená "diera", na ktorú vám pri upratovaní nezostane dosť sily?
Neporiadok je všeobecne najväčším nepriateľom dobrého Feng shuei, ale v tak frekventovanej miestnosti ako je predsieň, môže neporiadok spôsobiť nielen stagnáciu energie v byte, ale i tráviace problémy a v neposlednom rade problémy v komunikácii medzi členmi rodiny.
Okrem neporiadku si všimnite i ostatné nebezpečenstvá, ktoré môžu Feng shuei vášho hlavného vchodu výrazne oslabiť. Zrkadlo umiestnené priamo oproti dverám odráža prichádzajúcu energiu čchi späť a nedovolí jej prúdiť dovnútra bytu.
Nedostatok energie môžete pociťovať tiež vtedy, pokiaľ je hlavný vchod umiestnený priamo oproti zadnému vchodu. Takým domom energia len "presviští". Najhoršia situácia ale nastane, pokiaľ sa od hlavných dverí naskytne pohľad priamo na otvorené dvere toalety. V tom prípade sa u vás čchi ani neohreje.
Najlepší spôsob, ako prilákať čchi vaším hlavným vchodom do celého bytu je zvonkohra umiestnená hneď za hlavnými dverami (materiál musíte zvoliť podľa orientácie hlavného vchodu) a misa obsahujúca všetkých päť prvkov (drevo, oheň, zem, kov, voda). V stiesnenej predsieni je nutné pre vytvorenie tzv. žiarivej siene umiestniť vedľa vstupných dverí zrkadlo, aby sa opticky rozšírila.
Najúčinnejšie pre dobré Feng shuei vašej predsiene je vytvorenie malého domáceho oltára, ktorý by podľa čínskej tradície mal byť tým prvým, čo po príchode zbadáte. Krásne, čisté, oduševnené miesto. Umiestnite sem sviečky, vonné tyčinky, sošky bôžikov, kryštály, kvetiny, skrátka čokoľvek, čo je vám milé a blízke. Pokiaľ necháte sviečky rozsvietené, budú k vám domov vábiť dobrú energiu. Tak, prosím, len ďalej.
Ružovo vymaľovaná vstupná hala alebo obrus so stredovým kvetinovým motívom či oranžový koberec uprostred obývačky teda vytvára veľmi priaznivé feng-šuej a pomôže vám cítiť sa dobre.
Koberce ako základ
Kobercová podlaha vo feng šuej znamená pevný základ, avšak za predpokladu, že je koberec zladený s ostatnými živlami a mal by kopírovať tvar miestnosti. Výrazným abstraktným vzorom sa však radšej vyhýbajte, pretože vyvolávajú neistotu, ktorá môže spôsobovať problémy. Väčšie vzory znesú len perzské koberce s prepracovanými detailami.
Feng šuej tipy pre obývačku
Miestnosť s príjemnou atmosférou
A tú dosiahnete vďaka vkusne zladenému nábytku, ako aj dobrým výberom farieb, materiálov a doplnkov. Čo sa týka zariadenia, jeho väčšia časť by sa mala skladať zo sedacieho nábytku určeného pre viacerých ľudí - čiže z pohovky, sedačky či viacero pohodlných kresiel. Obývačka by mala mať skôr klasický duch a mala by byť reprezentatívnou miestnosťou vášho domu alebo bytu. Inými slovami povedané - ľudia, ktorí k vám prídu na návštevu (nielen rodina, priatelia či známi, ale aj susedia, prípadne váš šéf) by sa v nej mali cítiť obdobne dobre, ako sa v nej cítite vy. Preto spoločenskú atmosféru v miestnosti nepokazte farbami a nábytkom, no nepreháňajte to ani s doplnkami, fotografiami, rastlinami alebo obrazmi. Podľa feng šuej je obývačka miestnosťou možností a príležitostí a najviac by sa v nej mali zohľadňovať princípy živlov kovu a zeme.
Teplé farby
Do obývačky by ste mali vyberať prevažne teplé a príjemné farby. Zemité farby by hrať v obývačke prím a dotvárať by ich mali jasné tóny nábytku či doplnkov. Nebojte sa vzorov - tie dotvárajú atmosféru v každej miestnosti. Môžete si vybrať vzorované tapety alebo skúsiť špeciálne farebné úpravy stien. Pokiaľ ide o jin a jang, čím je vybraný vzor jednoduchší a viackrát sa opakuje (napríklad aj na závesoch či poťahových látkach), tým je atmosféra jangovitejšia, teda podnecujúcejšia. Nepravidelný a ojedinelý vzor pôsobí skôr upokojujúco, pretože vytvára jinové prostredie.
Správne sedenie
Pravidlo číslo jeden by malo byť dodržané za každých okolností - a to, aby žiaden váš hosť či niekto z rodiny nesedel chrbtom k dverám do obývačky. Každý by mal mať rovnakú šancu vidieť, kto vstupuje do miestnosti a privítať ho. Aj keď by sa mohlo zdať, že sedací nábytok rozložený do kruhu je najšťastnejším riešením, nie je tomu celkom tak. Treba myslieť nielen na miesto za chrbtom, no rovnako by ste takýmto sedením mohli zamedziť niektorým ľuďom vo výhľade cez okno, prípadne by niekto niekto sedel chrbtom k dverám. Je teda dobrým zvykom sedieť tak, aby vám aj ostatným chrbát chránila stena, paraván alebo veľká rastlina. Zároveň by ste mali mať pred sebou čo najviac voľného miesta.
Knižnica
Patrí hádam do každej dobre obývačky. Vo všeobecnosti je knižnica dobrou voľbou a čo sa týka rozmerov, za priaznivejšiu sa považuje tá, ktorá nesiaha úplne po strop obývačky. Pre lepší tok energie by sa mali voliť zatvorené police z oboch strán a niektoré police by mali byť kryté aj spredu. Ak si neviete odpustiť rodinné fotografie, pokúste sa ich naaranžovať do najvrchnejších políc, nižšie rozložte knihy a časopisy. Čo sa týka dokumentov, tie by mali byť kryté pred očami v zásuvkách či skrinkách, rovnako to platí aj pre iný napr. papierový „neporiadok", ktorý by mal zmiznúť z dohľadu ľudí v obývačke.
Kvety
Preferujte najmä tie v kvetináčoch. Majte v obývačke aspoň jeden bambus, pretože vo feng šuej znamená vytrvalé šťastie a pokiaľ chcete privolať aj prosperitu, nájdite miesto pre pomarančovník alebo citrónovník.
Tvar a umiestnenie kuchyne
* kuchyňa by mala byť pravidelného tvaru bez akýchkoľvek zákutí, aby vytvárala čisté prostredie bez negatívnej energie, ktorá sa nemá kam skryť.
* mala by byť rovnobežná s ostatnými miestnosťami a nemala by byť na ne kolmá.
* pokiaľ ide o kuchyňu v dome, vhodný priestore na umiestnenie kuchyne je prízemie, pričom nad kuchyňou by mala byť kúpeľňa alebo obytná izba, no nie spálňa ani detská izba, či toaleta.
* ak je to možné, kuchyňa by mala byť uprostred domu alebo bytu
Máte feng šuej kuchyňu? Vhodné zariadenie
* plynový sporák sa považuje za lepší než elektrický, pretože elektrické sporáky ničia energiu jedla
* sporák by mal byť umiestnený tak, aby ste pri varení nestáli chrbtom k vstupným dverám kuchyne, no zároveň by nemal byť sporák hneď pod oknom či zastrčený v rohu.
* príliš veľa spotrebičov na jednom mieste škodí, a tak by mal sporák stáť ďalej od umývačky riadu a tá by nemala byť príliš blízko chladničky.
* k priaznivej energii čchi patria kvety, ktoré by nemali chýbať ani v kuchyni. Ale ak už, stavte radšej na tie v kvetináčoch ako na čerstvé rezané alebo sušené kvety. Najlepšie spravíte, ak ich umiestnite do rohov kuchyne, aby ste ich opticky „zaoblili".
Máte feng šuej kuchyňu? Tak na toto radšej zabudnite!
* nevešajte hrnce, panvice ani nože na háčiky či klince. Tie by mali byť skryté pred očami v skrinke a v zásuvke.
* rovnako nevešajte sušené dekorácie ako napríklad cesnak alebo cibuľu
* podobne ako pri hrncoch a nožoch, aj smetný kôš by sa mal stratiť z nášho dohľadu.
* špina v kuchyni či mastný alebo špinavý sporák vám môže ohroziť domáce šťastie
* zbavte sa tmavých zákutí, zachytávajú negatívnu energiu
* odhrnuté záclony alebo žalúzie zbytočne podporujú únik energie, preto ich majte radšej vždy spustené nadol.
Feng-šuej a toaleta
Pokiaľ použijete niekoľko Feng-šuej trikov, ničoho sa obávať nemusíte, ale varovať musíme všetkých, ktorí nechávajú dvere na WC sústavne otvorené, preteká im záchod, odkvapkáva kohútik a hlavne všetkých, ktorí nechávajú zdvihnutý záchodový poklop! Nie je to žiadna malichernosť, ale základný spôsob ako neprichádzať zbytočne o peniaze. Koniec koncov od čoho by inak poklop bol.
Z hľadiska Feng-šuej je tiež veľmi nevýhodné, pokiaľ je toaleta umiestnená priamo oproti hlavnému vchodu alebo uprostred bytu, situácia sa ale mnohonásobne zhorší, pokiaľ necháme dvere otvorené. A pokiaľ ešte navyše záchod nezaistíme poklopom, môžeme si byť istí, že prichádzajúca energia (čchi) sa u nás ani neohreje a skončí rovno v odpade.
A podobné to bude i s našimi peniazmi. V domácnosti s malými deťmi sa preto môžu veľmi osvedčiť záchodové dosky s obrázkami na poklope, ktoré môžu vaše deti k zatváraní záchodovej misy motivovať.
Negatívnu energiu toalety môžete tiež zmierniť zavesením niekoľkých delfínov prípadne delfínovej zvonkohry nad záchodovú misu. Pozor si musíte dať len na to, aby delfíny boli orientovaní nosom nahor.
V žiadnom prípade sa nevypláca vybavovať kúpeľňu, a už vôbec nie záchod, množstvom kovových vecí. Kov totiž podporuje vodu a tej máme na tomto mieste až príliš.
Feng-šuej opatrenia
Optimálne je vodu kontrolovať zemou. Z tohto dôvodu sa vo Feng-šuej často odporúča umiestniť na toaletu, prípadne i do kúpeľne niekoľko väčších kameňov. Kamene totiž patria svojou podstatou k zemi a tá jediná dokáže udržať rozbúrenú vodu pod kontrolou.
Zem môžete podporiť žltou, oranžovou, béžovou alebo hnedou farbou. Hoci sa to zdá neuveriteľné, modrá a biela farba, ktorou naše kúpeľne väčšinou zariaďujeme nie je z hľadiska Feng-šuej vôbec vhodná, pretože, ako už bolo povedané, podporuje vodu, ktorej je na tomto mieste až dosť.
Nech už sa rozhodnete harmonizovať svoju najnebezpečnejšiu miestnosť akýmkoľvek spôsobom, pamätajte vždy, že základom ochrany vášho rodinného bohatstva je váš zavretý záchod. Pokiaľ neveríte, vyskúšajte si to sami, ale varovali som vás...
KÚPEĽŇA
Veľké kúpeľne škodia šťastiu
Vo vnútri kúpeľne by malo byť okno použiteľné na vetranie, ktorým preniká aspoň trochu denného svetla, inak by vo vašej rodine mohla hustnúť ťaživá atmosféra. Veľmi pozitívne pôsobí v kúpeľni veľké okno s výhľadom do zelene. Táto miestnosť by mala byť vždy uprataná a čistá, ale predovšetkým striedmo a jednoducho zariadená.
Kamene povolené
Obrazy, kvetiny (i umelé) a hlavne fotografie vás a vašich detí zavesené napríklad nad umývadlom by mohli vniesť do života vážne nepríjemnosti. Jedinou prípustnou dekoráciou a zároveň vhodným prostriedkom na zmiernenie negatívnej energie v priestore sú sviečky a kamene - najlepšie oblé, vodou omleté. Plameň sviečky negativitu spáli a kamene ju sú schopné pohltiť a dokonca transformovať na pozitívnu, pokiaľ sa jedná o kamene drahé. Zvlášť vhodným drahým kameňom do kúpeľne je citrín, ktorý je zdrojom radostnej pozitívnej energie a priestor príjemne zateplí.
Ďalšou nevyhnutnou súčasťou kúpeľne je zrkadlo. Práve v kúpeľni ich môžete mať, koľko chcete. Dajte vždy pozor na to, aby boli v celku. Zrkadlové obklady "krájajú" človeka obrazne na kusy a zvyšujú jeho zraniteľnosť, čomu je vhodné sa vyhnúť už len vzhľadom k tomu, že sme v kúpeľni často nahí už tak dosť zraniteľní.
Z farieb môžete zvoliť akúkoľvek, snáď s výnimkou čiernej, ktorá by negativitu miestnosti ešte posilňovala. Hlavné pravidlo pri zariaďovaní kúpeľne je však už zmienená striedmosť a jednoduchosť. Ak sa budete týchto zásad držať, nebude pre vás vaša kúpeľňa nebezpečná.